Biodožínky 2007  
 

Ohlédnutí

Jak to na Biodožínkách 2008 vypadalo? Čtěte zde.

 

O BIO

Logo BIO


1. Co je to BIO

V současné době se na trhu objevuje stále více výrobků s označením BIO. Jde o produkty ekologického zemědělství, potraviny vypěstované bez použití chemie, bez geneticky manipulovaných organismů (GMO free) a jiných negativních prvků. Pro biopotraviny je charakteristická jejich KVALITA (např. více vitamínů a minerálů, než v „nebio“), LEPŠÍ CHUŤ a VŮNĚ. V ekologickém zemědělství má ochrana zdraví člověka – spotřebitele a kvalita potraviny přednost před kvantitou. Výhod BIO produktů je mnoho, uveďme si 3 nejzásadnější:

2. Pozitivní vliv na zdraví člověka

Konzumací biopotravin nezatěžujete svůj organismus cizorodými látkami (rezidua pesticidů, GMO a další), u nichž se předpokládá negativní vliv na naše zdraví. Množí se také hlasy, které dávají do souvislosti nárůst alergií v lidské populaci s konzumací konvenčních (= běžných, ne ve kvalitě BIO) potravin.
Jeden příklad za všechny: Řadu let ekologičtí aktivisté varovali před používáním masokostní moučky pro krmení býložravců. Odborníci veřejnost uklidňovali, že žádné nebezpečí nehrozí. Pak propukla BSE (tzv. nemoc šílených krav) a lidé začali umírat na Creutzfeldt-Jakobovu nemoc (lidská obdoba BSE). Podobná situace je dnes s GMO, preventivním krmením zvířat antibiotiky apod.
Biopotraviny (na rozdíl od běžné produkce) neobsahují GMO, herbicidy, pesticidy, antibiotika či jiné negativní příměsi. Volba biopotravin je volba lepšího zdraví pro naše rodiny.

3. Živá planeta našim dětem

K životu lze přistupovat dvojím způsobem. Někteří volí styl „Po mě potopa!“. Naštěstí stále více lidí si uvědomuje, že jsme tuto planetu nezdědili po předcích, ale máme ji půjčenou od svých dětí. Jsme spoluodpovědni za stav, v jakém je dnes i za stav, v jakém bude za 10-20 let. Stávající konvenční zemědělství produkuje potraviny neudržitelným způsobem. Výsledkem jsou stále se zvyšující dávky hnojiv, znečišťování vodních zdrojů, poškozování přírody a následně i našeho zdraví a zdraví našich dětí. Tento systém nezměníme, ale můžeme začít sami u sebe mj. nákupem biopotravin. Volba biopotravin je volba lepší budoucnosti pro naše děti.

4. Cena biopotravin

Cena bioproduktů je asi o 25-30 % vyšší než cena běžných potravin, přesto nás vycházejí daleko levněji, nežli konvenční potraviny. Od poloviny minulého století byli zemědělci podporováni ve „výrobě“ obrovského množství jídla s co nejmenšími náklady. To si vyžádalo zásahy do zemědělství v podobě umělých hnojiv, růstových hormonů a jiných chemických přípravků. Následovala řada problémů a ekologických katastrof (např. náklady na odstranění BSE stály v Británii 4 miliardy liber; u nás jde hlavně o čištění vod). Jejich odstraňování je placeno z našich daní, ale nepromítá se do ceny konvenčních potravin. Biopotraviny vyjdou levněji nejen státní pokladnu, ale i nás. Vždyť jak vyčíslit naše zdraví nebo předčasně ukončený život? Pamatujme na to při nákupu a rozhodování se mezi konvenční a BIO potravinou. Volba biopotravin je volba nižších nákladů.

5. Závěrem

Bio a zdravé. BIO je produkce bez škodlivé chemie. Vepřový bůček bude vždy zdrojem nezdravého cholesterolu, ať už je bůčkem konvenčním nebo v BIO kvalitě. Lze zakoupit tolerované drogy (nikotin, kofein, alkohol) v BIO kvalitě, to však jejich škodlivost nesnižuje. S bio cigaretami si zaděláváme na rakovinu úplně stejně, jako s těmi „nebio“.

V obchodech je široký výběr potravin. Položky, které běžně kupujete, jsou na trhu také v BIO kvalitě. Pokud jste se rozhodli pro zdravější život, vybírejte potraviny označené zeleným logem BIO. Začněte postupně, např. moukou, luštěninami, těstovinami, ořechy a sušeným ovocem. Postupně nahrazujte ostatní položky, např. koření. Najděte si svého prodejce bio pečiva a bio ovoce a zeleniny. Největší výběr biopotravin mívají zpravidla prodejny zdravé výživy. Bývá zde také fundovaný personál, který je schopen poradit Vám při výběru. Biopotraviny jsou potraviny vypěstované bez chemie, jsou zdravou volbou pro Vaši rodinu i celou naší planetu. Biopotraviny jsou potraviny pro život.

Další informace, zajímavé recepty atd. najdete na www.magazinzdravi.cz

 

„Kdo jí bio brambory, ošklíbá se nad konvenčními, kdo se napije bio mléka, už nechce mléko z krabice.“
Jana Průšová
Pro-bio liga

 
 

Country Life © 2008

 
Odkaz na web Country Life