Tisková zpráva Country Life
Nenačovice 20. 9. 2008

V neděli 14. září se v Nenačovicích konal 5. ročník Biodožínek Country Life

Druhou zářijovou neděli se v ekocentru Country Life v Nenačovicích u Berouna konal již 5. ročník Biodožínek. Ti, kdo Biodožínky navštívili, si pochutnávali na zdravých dobrotách, nakupovali biopotraviny, ekologickou drogerii, přírodní kosmetiku. Účastnili se přednášek a exkurzí nebo běhu Klubů zdraví. Ti, kteří nechali auto doma a do Nenačovic přijeli na kole, dostali od nás malý dárek.

Biodožínky probíhaly v našem ekologickém centru, kde se nachází sídlo společnosti Country Life, ekofarma, velkoobchod, mlýn, balírna a biopekárna a Institut životního stylu. Myšlenkou Biodožínek je propagace biopotravin, zdravého životního stylu a ohleduplného přístupu k životnímu prostředí.

Největší zájem byl tradičně o biopečivo z naší pekárny, bioovoce a biozeleninu z naší ekofarmy. Představili jsme novinku – biopečivo z kamutové mouky, které uvádíme na trh jako první v České republice. Kamut je prapůvodní druh pšenice, který na rozdíl od jiných druhů obilí neprošel procesem hybridace či genetických úprav. Díky tomu, že pěstování nebylo dotčeno moderními zemědělskými postupy, zachoval si kamut původní vlastnosti a vysoký obsah živin.
Bylo přichystáno několik ochutnávek nových bioproduktů z naší nabídky. Například nová příchuť kysané sojové speciality Sojade, unikátní výrobek Linusprout – mleté naklíčené lněné semínko, nové sušenky bez cukru prodávané pod značkou Country Life v 9 příchutích a spousta dalšího.

Po celou dobu konání akce probíhal doprovodný program v hlavním stanu a přednáškovém sále. V hlavním stanu vystoupil dětský sbor ZŠ Loděnice, skupiny Bezefšeho a Ženáči. Největší úspěch sklidilo cooking Show bratrů Uhrinových. Roman Uhrin, jeden z našich nejznámějších kuchařů specializovaných na vegetariánskou kuchyni a autor několika kuchařek, spolu se svým bratrem Robertem ve dvou vstupech předvedli, jak vařit rychle a zdravě a jak v kuchyni používat kamut. Zájemci z obecenstva byli vtaženi do děje, ochutnávali a sdělovali své dojmy.

V přednáškovém sále mohli návštěvníci vyslechnout zajímavé přednášky. Otakar Jiránek, zakladatel a ředitel společnosti Country Life, pohovořil o potravinové krizi, jejích příčinách a také možnostech řešení. Jiří Urban, náměstek ministra zemědělství pro ekologické zemědělství, uvedl přednášku „Biopotraviny a jejich význam pro lokální produkci“. Robert Žižka, tajemník Společnosti Prameny zdraví představil produkty Country Life a zajímavosti o nich a vysvětlil, proč „Cukrovka není z cukru“. Na závěr se setkalo s velkým zájmem promítání filmu Super Size Me.

S velkým zájmem se setkaly také exkurze na ekofarmě, ve mlýně, balírně a biopekárně.

Na Výstavce zdraví měli lidé možnost zjistit, v jaké zdravotní kondici jsou a jaký je jejich zdravotní věk (health age). V závislosti na opotřebení organismu může být zdravotní věk nižší či naopak vyšší než věk skutečný, biologický. Zájemci se mohli poradit, jak lze právě zdravým životním stylem organismus udržovat v dobrém stavu a chránit před negativními vlivy a civilizačními chorobami.

V rámci Biodožínek 2008 se také uskutečnil 3. ročník Běhu Klubů zdraví. Na startovní čáru se postavilo více než 50 soutěžících v několika kategoriích. Nejmenší účastníci běželi 300 m dlouhý „MIMI“ okruh, nejdelší „dospělácký“ okruh naopak měřil 6,6 km.

Nezapomněli jsme samozřejmě ani na děti.  Pro nejmenší zde byly připraveny různé soutěže a hry, ale také např. zábavně-vzdělávací ekokvíz ekocentra Podhoubí, dále se mohly děti zúčastnit zmíněného běhu Klubů zdraví anebo se třeba svézt na koních.

Návštěvníci dále mohli shlédnout prezentace různých ekologických neziskových organizací či si prohlédnout a nakoupit výrobky dalších vystavovatelů. Velké zastoupení zde letos měly Fair Trade produkty. Fair Trade (neboli spravedlivý obchod) garantuje zemědělcům a výrobcům v Africe, Asii a Latinské Americe, že dostanou za své produkty spravedlivě zaplaceno.

Závěrečná tombola také přilákala mnoho účastníků. Hrálo se v ní o 10 hodnotných  cen.  Hlavní cenou byla poukázka na nákup v prodejnách Country Life v hodnotě 2 000 Kč, další ceny byly složeny z produktů Ecover, Provamel a samozřejmě Country Life.

Původním smyslem dožínek je poděkování Bohu za úrodu. Na to nechceme zapomínat, a proto bylo součástí našich Biodožínek i díkůvzdání a bohoslužba.

Děkujeme za účast na Biodožínkách 2008 a rádi bychom Vás již dnes pozvali na příští, 6. ročník,  Biodožínek Country Life. Uskuteční se 13. září 2009.

Fotografie z Biodožínek 2008 najdete zde. Na vyžádání můžeme všechny fotografie poskytnout i v tiskové kvalitě.

Kontakt: Helena Míšková (hlavní organizátor Biodožínek) – miskova@countrylife.cz, tel.: 311712409, 733538305

 

 

O společnosti Country Life:

Společnost Country Life byla založena v roce 1991 a jejím posláním je inspirovat k vyváženému a ohleduplnému životního stylu. Jako první přinesla biopotraviny na náš trh. Provozuje čtyři prodejny biopotravin a zdravé stravy, prodejnu přírodní kosmetiky, restauraci a občerstvení. V Nenačovicích u Berouna realizuje projekt ekologického centra. Nachází se zde sídlo společnosti, velkoobchod, ekologická farma a vzdělávací centrum Institut životního stylu. Country Life je členem Svazu ekologických zemědělců Pro-bio a mezinárodních družení OCI a ASI (firem a institucí podnikajících korektně).