bio logo

www.countrylife.cz


logo Měsíc biopotravin

logo Ekodomov


logo Bioškoly

logo NFZŽ

O BIO

Proč je BIO lepší?

1. Ekofarmáři nepoužívají umělá hnojiva a pesticidy

Ekologické zemědělství zakazuje použití syntetických pesticidů. Biopotraviny tak oproti potravinám konvenčním obsahují mizivé množství těchto látek - až 700× méně (k minimální kontaminaci z okolního prostředí může docházet).

2. Chovaná zvířata žijí v přirozených podmínkách

Zvířata jsou chována v důstojných podmínkách, které více odpovídají jejich přirozeným potřebám – všechna zvířata mají výběh, slepice mohou snášet vejce do hnízda, prasata mohou rýt, selatům nejsou usekávány ocásky.

3. Biopotraviny neobsahují GMO

Použití geneticky modifikovaných organizmů, jejichž vliv na lidský organizmus zatím neumíme z dlouhodobého hlediska posoudit, je v ekologickém zemědělství zakázáno.

4. Biopotraviny neobsahují syntetické přídatné látky

V EU je v současnosti povoleno několik stovek konzervantů, barviv a ochucovadel. Pro výrobu biopotravin je možné použít jen velmi úzký okruh látek, které navíc musejí být zcela přírodní.

5. Biopotraviny jsou výživnější

Biozelenina má podle studií vyšší obsah vlákniny, minerálních látek a vitaminů. Například vitaminu C má o 27 % více, hořčíku o 29 % více, železa o 21 % více než zelenina konvenční.

6. Ekologické zemědělství neškodí okolní přírodě

Intenzívní zemědělství způsobuje silnou erozi půdy. Rozoráním mezí, odlesněním krajiny a vysoušením bažin ztratily volně žijící druhy rostlin a živočichů svá přirozená stanoviště. To se v ekologickém zemědělství neděje.

7. Ekologičtí zemědělci jsou přísně kontrolováni

Všichni ekologičtí zemědělci a výrobci biopotravin jsou minimálně jednou ročně kontrolováni nezávislými kontrolními institucemi. Označení BIO je chráněno zákonem.

8. Biopotraviny chutnají opravdověji

Bioovoce a biozelenina obsahují méně vody a více sušiny a přirozených aromatických látek, takže mají mnohdy lepší a zejména autentičtější chuť. Koneckonců – ochutnejte sami!


zelenina bio