www.countrylife.cz


logo Měsíc biopotravin

logo Ekodomov


logo Bioškoly

logo NFZŽ


O Nenačovicích

Obec Nenačovice, situovaná v malebné krajině berounského okresu, má dnes kolem 200 obyvatel. Je zajímavá pro svou bohatou historii, ale i pestrou současnost.


Nenačovice, r. 1915


První písemný záznam o Nenačovicích pochází z roku 1239, kdy obec patřila Kladrubskému klášteru. Roku 1366 daroval Karel IV. Nenačovice Univerzitě, která obec držela až do roku 1727. Podle starých legend zde za třicetileté války (1618–1648) zůstaly po obyvatelích vyvražděných a často zcela vymizelých vesnic v zemi zakopané hrnce s poklady.

V roce 1900 zde byl založen Sbor dobrovolných hasičů. Rok 1938 byl rokem vzniku nenačovické Vlastenecko-dobročinné obce baráčníků Na Kačáku. Od té doby baráčníci a hasiči spolupracují na úpravě obce a pořádají nejrůznější zábavné akce pro dospělé i děti. V nenačovické sklárně se můžete podívat až k hutním pecím, kde si děti mohou pod dohledem zkušených sklářů vytvořit svůj vlastní výrobek. V blízkém okolí je obec známá i díky restauraci „Obecná škola“, která byla zřízena v budově bývalé školy.

V roce 1992 byla v Nenačovicích založena ekofarma Country Life, která se v témže roce přidala k prvním certifikovaným ekofarmám v ČR a získala v roce 1993 čestné uznání v soutěži o ekologický projekt roku. Později se zde podařilo realizovat ojedinělý projekt ekologického centra Country Life. Kromě sídla firmy zde naleznete ekofarmu, biopekárnu a velkoobchod se vzorkovou prodejnou, ale i vzdělávací středisko pro studenty Institutu životního stylu. Celý provoz je zaměřen na minimální ekologickou náročnost.

Nenačovice již tradičně ožívají každou druhou zářijovou neděli oslavou Biodožínek. Stejně tomu bude i letos, a proto si nenechte ujít zajímavý program a spoustu zdravého a dobrého jídla a přijďte do Nenačovic!