Biodožínky
... chceme vám přinášet to nejlepší

Program v přednáškovém sále

10.30 Prezentace ZVÍŘATA NEJEZDÍ DO TURECKA NA DOVOLENOU

Dita Laura Michaličková, Společnost pro zvířata

Transporty s desítkami tisíc zvířat křižují Evropu a míří i do zemí mimo kontinent. Býci, krávy, jalovice směřují především do Turecka. Stovky tisíc zvířat z celé EU, každý rok. V rozsáhlém Turecku buď jejich životní pouť bolestivě končí, nebo jsou transportována dál na Blízký a Střední východ. Tisíce případů trpících a umírajících zvířat díky politikům EU, státním úředníkům a zaměstnancům EU, obchodníkům a chovatelům navzdory platným zákonům pro ochranu zvířat během přepravy. V roce 2017 bylo z ČR vyvezeno do Turecka přes 72 569 zvířat skotu, v roce 2016 to bylo přes 80 000 zvířat.
Jak zastavit dálkové transporty se zvířaty? Jaké úsilí probíhá po celé EU? Každý může pomoci. 

11.00 Představení projektu HAPPY SOIL

Ekodomov

Problém s degradací půdy má celoevropský charakter a ovlivňuje klima ve všech státech Evropy. Odborníci na tento fakt již mnoho let upozorňují, ke změně v hospodaření na zemědělských půdách však nedochází. Absence značky pro udržitelně obhospodařovanou půdu způsobuje, že spotřebitel nemá možnost ohodnotit kvalitní péči o půdu svým spotřebitelským chováním. Zejména pro konvenční zemědělce tak chybí trhem stimulovaná motivace zlepšovat svoji péči o půdu. "Tuto skutečnost chceme změnit projektem a certifikací HAPPY SOIL."


12.00 Promítání filmu A Plastic Ocean 

Greenpeace

Každým rokem vzniká 300 milionů tun plastového odpadu. Nutno podotknout, že pokud se situace nezmění, do roku 2050 bychom v oceánech mohli vidět plavat více plastu než ryb. „Plast je nejodolnější materiál, který kdy člověk vyrobil. Každý kousek se v určité formě na naší planetě stále nachází,“ dodává k motivaci vzniku filmu režisér.
Režisér a novinář Craig Leeson spolu s rekordmankou ve freedivingu a ekologickou aktivistkou Tanjou Streeter a celým týmem vědců odhalují šokující pravdu o úrovni znečištění a množství plastu v našich oceánech. To, co začíná jako idylický dokumentární film o krásách oceánů, končí alarmujícími záběry plastového podvodního světa.
Film bude promítán v anglickém jazyce s českými titulky.


13.30 Jak se orientovat ve (skutečně přírodní) kosmetice

Aneta Adamčíková

Vyznat se v přírodní kosmetice je složité. Slovo „přírodní“ totiž nemá žádná legislativní omezení, můžete ho tak najít na skutečně přírodních výrobcích – i těch, které přírodu nikdy neviděly. Kdo vlastně rozhoduje o tom, jaké složky se v kosmetice použít mohou a jaké ne? Proč ještě nejsou zakázané diskutabilní suroviny jako silikony a hlinité soli? Pojďme spolu s inženýrkou chemie Anetou Adamčíkovou nakouknout pod pokličku kosmetické legislativy, odhalme tajemství etiket a složek jako jsou konzervanty a hliník.  


15.30 Prezentace Outpost Centers International (OCI)

OCI zastřešuje celosvětovou síť cca 120 laických organizací, které spojuje společné poslání – sloužit svým spoluobčanům. Instituce OCI provozují školy, vyvíjejí publikační činnost, poskytují služby v oblasti zdravé výživy a životního stylu, jsou činné v sociální sféře atd. Činnost OCI představí jeho současný a bývalý předseda, Steven Grabiner (USA) a Kim Busl (USA). Country Life je členem OCI od roku 1991.


Form

Místo konání

Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím