Biodožínky
... chceme vám přinášet to nejlepší

Program v přednáškové místnosti

10.30 Jak si postavit ekologický dům

Jak stavět a bydlet šetrně, úsporně a energeticky nezávisle. Jak na soběstačný rodinný dům – principy a příklady z praxe. I v době klimatické změny a zvýšených požadavků na úspory energie můžeme stavět uživatelsky příjemné domy – ukázky.

Ing. arch. Jan Márton, autorizovaný architekt ČKA s 12 lety praxe v navrhování úsporných staveb, člen Rady Centra pasivního domu, místopředseda spolku Ekodům.

 

11.30 Sportovní výkon a rostlinná strava

Výživa je pro sportovní výkon klíčovým faktorem. Je ale možné podávat vrcholový výkon na veganské a vegetariánské stravě? Trpí lidé bez živočišných produktů ve svém jídelníčku na nedostatek nějakých látek? Jak je to s bílkovinami a jak můžete svůj výkon zlepšit? Tyto a mnohé další otázky rozebere přednáška, která zkoumá různé faktory stravy ovlivňující naše tělo při fyzické aktivitě. Můžete se těšit na vědecky podložené informace a představení experimentů ze sportovní medicíny v podání mladého sportovně aktivního lékaře. Nebudou chybět ani konkrétní ukázky jídelníčků a praktické rady o tom, jak zmíněné informace uplatnit ve svůj prospěch.

MUDr. Roman Štícha, I. Ortopedická klinika FN Motol), člen České veganské společnosti, fitness trenér a poradce, závodník v překážkových bězích (Spartan Race).

 

12.30 Kosmetika - jak rozumět etiketám

Chcete vědět, jak poznat přírodní kosmetiku a biokosmetiku a jaký je mezi nimi rozdíl? Víte, co vám zaručuje certifikát přírodní kosmetiky a na co si dávat největší pozor u kosmetických přípravků, které žádný certifikát nemají? Chcete se dozvědět víc o některých sporných složkách – např. syntetických konzervantech, slunečních filtrech ale také třeba éterických olejích? Pak jste srdečně zváni! 

Mgr. Lubomíra Chlumská, šéfredaktorka časopisu Dobroty

 

13.30 Jak na ekologické pěstování zeleniny

Praktické rady pro zahrádkáře – jaké plodiny pěstovat a kde se to nevyplatí, jakým způsobem ekologicky bojovat proti škůdcům a jaké ekologické prostředky existují, jak pečovat o ovocné stromy. Praktická prezentace s diskuzí.

Ing. Tomáš Zídek, ekozemědělec na farmě Olešná a Country Life, poradce pro ekologické zemědělství, aktivity v oblasti rozvojových programů pro ekologické zemědělství.
  

15.30 Medicína životního stylu

Ve vědecké literatuře roste množství důkazů o tom, že řadě civilizačních onemocnění (na které u nás umírá více než 80 % obyvatel) je nejen možné předcházet, ale dá se i zastavit či zvrátit jejich postup, a to prostřednictvím tzv. medicíny životního stylu, zabývající se – na rozdíl od konvenční medicíny – příčinami, nikoliv příznaky těchto nemocí.

Ing. Robert Žižka, šéfredaktor časopisu Prameny zdraví a zakladatel České společnosti pro medicínu životního stylu, představí poslední poznatky z tohoto fascinujícího vědního oboru, který si získává po celém světě stále více stoupenců i mezi odbornou lékařskou veřejností.

Form

Místo konání

Tento web využívá soubory cookies. Pro úplnou funkčnost stránek musíte s využitím cookies souhlasit. Souhlas je možné kdykoliv odvolat. Souhlasím